Dlaczego warto odwiedzić pałac myśliwski w Cieszynie?

Dlaczego warto odwiedzić pałac myśliwski w Cieszynie?

12 października, 2015 Zabytki 0

Pałac myśliwski w Cieszynie powstał w latach 1838-1840 z inicjatywy arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Został zbudowany według projektu Józefa Kornähusla, wybitnego architekta z Wiednia. Kornähusl zaprojektował nie tylko pałac, ale również przylegającą do niego oranżerię (rozebraną w latach 60. XX wieku) i park w stylu angielskim.

pałac myśliwski na starej pocztówce

Pałac został zaprojektowany w oszczędnym stylu późnego klasycyzmu. W południowo-zachodniej części powstała świątynia belweder z widokiem na nową wówczas dzielnicę Cieszyna, Saską Kępę. Romańska kaplica zamkowa po przebudowie otrzymała charakter pawilonu. Klasycystyczna symetria znalazła odzwierciedlenie w projekcie skrzydeł pałacu i w podjeździe z ogrodową rzeźbą na środku. Oryginalną rzeźbę zastąpił najpierw pomnik autorstwa Raszki, a później pomnik Armii Czerwonej, który zniknął w latach 90. XX wieku. Romantyczny charakter parku podkreślało natomiast wybudowanie sztucznych ruin na, jak się później okazało, pozostałościach po baszcie obronnej.

Pałac myśliwski zasłynął jako rezydencja Habsburgów i miejsce, w którym koncertował Franciszek Liszt. Od lat 40. XX wieku regularnie prowadzone są prace wykopaliskowe i konserwatorskie. Dzięki nim przywrócono do stanu pierwotnego m. in. romańską rotundę i odrestaurowano Wieżę Piastowską, wieżę przybramną i kuchnie zamkowe z XVI wieku.

Obecnie w części pałacu mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna, w pozostałej oraz w nowej oranżerii znajduje się Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości.