Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

4 sierpnia, 2021 Dom i ogród 0
ułożenie kostki

Na działce wokół domu nie tylko wysiewa się trawę i sadzi drzewa, ale trzeba także wytyczyć chodniki, czy stworzyć solidny podjazd do garażu. Dzięki temu chodząc po ogrodzie, czy zjeżdżając autem na teren posesji nie zniszczy się żadnych roślin. Do wykonania takich ścieżek i innych można używać różnych materiałów.

Wytyczenie ścieżek z kostki

ułożenie kostki Może to być żwir

buyantibiotics24.net

, otoczaki, kostka brukowa, jednak najlepsza jest kostka granitowa. Dlaczego właśnie kostka z granitu jest najkorzystniejszym wyborem? Przede wszystkim granit

, czyli naturalny kamień, jest materiałem wyjątkowo trwałym. Nie będzie się kruszył pod wpływem działania wody, w przeciwieństwie do marmuru niestraszne są mu też kwasy. Kamień jest bardzo twardy, odporny na zarysowania, pękanie, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym sposobem jego czyszczenia jest użycie węża ogrodowego. Woda pod ciśnieniem spłucze cały brud, który gromadzi się tylko na powierzchni granitu a nie wchodzi nigdzie głębiej (materiał jest niechłonny i nieporowaty). Dodatkowym atutem jest bardzo estetyczny wygląd kostki. Najpopularniejsza jest ta szara, są kostki czarne, czy czerwone. Krawędzie kostki są szlifowane na gładko lub kostka jest z grubsza cięta, tak by krawędzie były nieco nierówne, przez co całość wygląda naturalnie. Jak wygląda profesjonalne ułożenie kostki w Poznaniu?

ułożenie kostki Na początku warto się zastanowić nad tym, jak szerokie chce się mieć ścieżki, w jaki wzór ułoży się kostkę, czy jak długi będzie podjazd do garażu. Potem wytycza się miejsce ułożenia kostki i robi odpowiedni wykop. Zwykle po zrobieniu wykopu wysypuje się na ziemię suchy beton, który potem zwiąże kostkę z podłożem. Jedynie tam gdzie nie można zastosować bezpośrednio cementu można najpierw wysypać wykop piaskiem, żwirem, czy nawet ziemią o zwartej strukturze. Potem układa się kolejno kostki i wali w nie młotkiem z gumową końcówką. W ten sposób mocno wbije się kostkę w beton, a jednocześnie jej nie uszkodzi. Na zakończenie można ,,fugować” kostkę tzn. zasypać przestrzenie między kostkami piaskiem lub suchym betonem. Piasek jest tańszy i tworzy warstwę przepuszczającą wodę, beton natomiast zastygnie i nie przepuszcza wody. Reasumując, warto jest układać na działce kostkę granitową.

Jest ona trwała, ładna oraz solidna. Układanie jej warto zostawić ekspertom, którzy w krótkim czasie wykonają nawet długie i szerokie ścieżki ogrodowe. Najważniejsze jest to by wybrać kostkę dobraną kolorystycznie do otoczenia i wyznaczyć w odpowiednim miejscu na działce wszystkie podjazdy i ścieżki.