Dach płaski a odprowadzanie wody opadowej

Dach płaski a odprowadzanie wody opadowej

11 kwietnia, 2018 Budownictwo 0

Dachy płaskie przyszły do nas prosto z budownictwa amerykańskiego. W Ameryce dachy płaskie to podstawowy element architektury, do którego wszyscy są przyzwyczajeni. Domy takie wyglądają elegancko. Nic więc dziwnego, że i u nas dachy płaskie zaczęły zastępować te tradycyjne, spiczaste. Wszystko pięknie, jednak pojawia się kwestia odprowadzania wody deszczowej, jak też topniejącego śniegu.

Płaskie dachy z wypustami

płaskie dachyW przypadku dachu z dwóch połaci, opady po prostu zsuwały się z dachówek pod wpływem grawitacji. Z dachu płaskiego nie mają gdzie się zsunąć, dlatego tak ważny jest system odprowadzania wody opadowej. To nie musi być tradycyjny system rynnowy, gdyż rozwój technologii sprawił, że wymyślono kolejne rozwiązania – to nowoczesny system podciśnieniowy lub grawitacyjny. Aby wybrać najlepszy, warto przyjrzeć się po kolei każdemu z nich. Zacznijmy od tradycyjnych rynien. Wystarczy ułożyć je przy krawędziach dachu, na ścianie lub nawet bezpośrednio na połaci. Możemy umieścić je po każdej stronie budynku, jednak jeżeli zrezygnujemy z tego rozwiązania, wówczas pamiętajmy o tym, aby po stronach bez rynien znalazły się ścianki attykowe, których zadaniem jest ochrona elewacji przed ściekającą wodą. Rynny dachowe na styku z dachem zabezpieczane są za pomocą specjalnego blaszanego fartucha, dzięki któremu woda nie może wniknąć pomiędzy ścianę a pokrycie dachowe. Płaskie dachy mogą jednak zostać wyposażone we wpusty dachowe, które montuje się w najniższych punktach dachu.

płaskie dachyRura spustowa zostaje umieszczona wewnątrz budynku i wpusty prowadzą wodę właśnie tam. Z rury spustowej ląduje ona w gruncie poza budynkiem lub też w kanalizacji deszczowej. Jest to nowoczesne i naprawdę skuteczne rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że w przypadku dwóch wpustów musimy zamontować i dwie rury. Nie dlatego, że jedna nie da sobie rady, a na wypadek awarii. W przypadku uszkodzenia jednej z nich, druga dalej będzie poprawnie odprowadzać wodę, a więc zapewnimy bezpieczeństwo, gdyż obciążenia z dachu będą w porę usuwane. Jeśli chodzi zaś o system grawitacyjny, charakteryzuje się on dość niską ceną, dlatego bywa coraz częściej wybierany. Dodatkową zaletą jest prosty montaż, jednak należy tutaj pamiętać o tym, że woda jest odprowadzana wraz z powietrzem – nie ma tego w przypadku systemu podciśnieniowego.

Minusem systemu grawitacyjnego jest też wolne działanie, gdy opady są spore. Jak widać, mamy naprawdę szeroki wybór, a każde rozwiązanie posiada zarówno wady, jak i wiele zalet. Z pewnością uda nam się więc dobrać rozwiązanie odpowiednie do potrzeb.