Czy montaż fotowoltaiki w Toruniu się opłaca?

Czy montaż fotowoltaiki w Toruniu się opłaca?

8 sierpnia, 2020 Dom i ogród 0
panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne zamieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego w prąd. Urządzenia te mogą być wykorzystywane do zasilania zarówno pojedynczych urządzeń, jak i trafiać do instalacji elektrycznej całego budynku. Mieszkańcy mają stały dostęp do własnego źródła energii, którą mogą zużywać na bieżące potrzeby, lub w razie nadprodukcji odprowadzać ją do sieci operatora, odkupując energię po niższych cenach w okresie zmniejszonej produkcji – zimą.

Oszczędność dzięki fotowoltaice

panele fotowoltaiczne Jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna i czy jest to rozwiązanie opłacalne w Toruniu i okolicach? Panele słoneczne składają się z tzw. ogniw fotowoltaicznych. To właśnie w nich przebiega zjawisko fotowoltaiczne, w którym jednostka światła, czyli foton uderza o znajdujący się w ogniwach krzem lub inny półprzewodnik, wprawiając w ruch jego elektron, inicjując tym samym przepływ ładunku elektrycznego. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna to tzw. prąd stały, który następnie trafia do falownika, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, spotykany w domowych i klasycznych gniazdkach. Fotowoltaika w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Zasługą tego są stale zmniejszające się koszty instalacji oraz jej montażu. W samym województwie kujawsko-pomorskim wprowadzane są programy unijne z dotacjami i dofinansowaniem na ten rodzaj instalacji, takie jak Mój Prąd, czy Czyste Powietrze.

panele fotowoltaicznePatrząc na średnie nasłonecznienie w Polsce, województwo kujawsko-pomorskie jest mniej więcej pośrodku skali. Instalacja paneli słonecznych w tym rejonie jest w związku z tym jak najbardziej opłacalna. Ponadto, rejon tego województwa posiada dodatkowy atut, jakim są najniższe opady w skali całego roku – zatem jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Toruń i okolice są jak najbardziej odpowiednim miejscem na ich montaż i eksploatację. W województwie znaleźć można szereg fachowców i firm, które oferują zaprojektowanie oraz montaż instalacji fotowoltaicznej w całym rejonie. Odpowiednio dobrana moc paneli, ich usytuowanie oraz eksploatacja to wyśmienita inwestycja na wiele lat, która pozwoli uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej oraz wzrastających cen za prąd. Moduły te są bezobsługowe i dostarczają odpowiednią ilość energii elektrycznej do zasilenia wszystkich sprzętów w domu, a nawet pompy ciepła odpowiedzialnej za ogrzewanie wody w celach grzewczych oraz ciepłej wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne zyskują popularność już od kilku lat. Wymagania unijne w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, dofinansowania i dotacje, a także zwiększona świadomość dotycząca zanieczyszczenia powietrza wpływają w głównej mierze na to, że instalacje OZE stają się coraz powszechniejsze i można je spotkać już na wielu budynkach – zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej.