Czy hydroizolacja piwnicy pomoże w walce z grzybami?

Czy hydroizolacja piwnicy pomoże w walce z grzybami?

1 maja, 2016 Dom i ogród 0
hydroizolacja

Dbałość o odpowiednie zabezpieczenie budynków mieszkalnych przed działaniem wody i nadmiernej wilgoci to jeden z priorytetów współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Hydroizolacja jest przydatna, ale czy pomoże w walce z grzybem na ścianie?

hydroizolacjaNależy zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie niedokładności w zakresie wykonawstwa hydroizolacji budynku mogą mieć duży wpływ na zwiększoną wilgotność powietrza, co w pośredni sposób przyczynia się do powstania do niesprzyjających warunków mikrobiologicznych. W ten sposób już w krótkiej perspektywie czasowej w naszym domu mogą zacząć się rozwijać grzyby, pleśnie i bakterie. Opisane wyżej zagrożenia dotyczą przede wszystkim wnętrza domu, ale jeżeli izolacja przeciwwilgociowa nie zostanie prawidłowo wykonana to również na zewnętrznych warstwach domu pojawią się różnego rodzaju mchy, porosty czy nawet glony. Z tego właśnie powodu izolacja przeciwwodna powinna stanowić priorytet. Jeżeli opisane wyżej uwarunkowania będą miały charakter długotrwały to w naszym domu mogą zacząć występować owady, szczególnie jeżeli wnętrza opierają się na materiałach drewnianych lub drewnopochodnych. Jeżeli konstrukcja naszego budynku opiera się na drewnie to tym bardziej należy zwrócić uwagę na to czy hydroizolacja piwnicy została prawidłowo wykonana. Wiadomo, że kluczem do zwalczenia grzybów w mieszkaniu jest trwała zmiana warunków i obniżenie wilgotności powietrza.

Profesjonalnie wykonana izolacja piwnicy zapewni nam ograniczenie dostępu wody i wilgoci, a to może przełożyć się na stopniową poprawę panujących we wnętrzu domu warunków. Jeżeli o to nie zadbamy to żadne środki grzybobójcze nie będą skuteczne na dłuższą metę, gdyż przy wilgotnym powietrzu grzyby szybko odrosną.