Co warto wiedzieć o tanim uzdatnianiu wody?

Co warto wiedzieć o tanim uzdatnianiu wody?

9 października, 2016 Maszyny i urządzenia 0

Woda była z człowiekiem od zawsze. Nasz ekosystem w znacznej części składa się z wody, tak samo jak ludzki organizm i cała otaczając nas rzeczywistość. Co ciekawe wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już jeden procent utraconej z organizmu wody powoduje chęć pragnienia.

Popularne i tanie uzdatnianie wody

Uzdatnianie wodyInnymi słowy w chwili, gdy zaczyna nam się chcieć pić jesteśmy już odwodnieni. Dlatego regularne picie wody jest tak ważne. Mimo, że kładziemy na to tak duży nacisk, to woda, którą spożywamy do jedzenia i przygotowywania posiłków to zaledwie kilka procent ogólnego zużycia. Najwięcej przeznaczamy na higienę i pielęgnację, a w dalszej kolejności na obowiązki domowe takie jak zmywanie czy pranie. Mało kto wie, że najczystszą, najsmaczniejszą, najzdrowszą, mającą optymalne pH znaną nam obecnie wodą jest woda alkaliczna.

Jej spożywanie pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu i zapobiega zapadaniu na wiele rozmaitych chorób. W znacznym stopniu poprawia samopoczucie, jakość snu, wygląd skóry oraz przyspiesza proces gojenia się ran. O innych zaletach można by było pisać bardzo długo, ponieważ tak naprawdę woda alkaliczna ma pozytywny wpływ na dosłownie wszystkie sfery naszego życia. Głównym źródłem jej pozyskiwania są jonizatory wody, działające na zasadzie elektrolizy. W gospodarstwach domowych najczęściej stosowane są te przenośne, które jonizują wodę w zaledwie kilka minut. Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary jonizatorów to są to urządzenia dosyć drogie. Ich koszt waha się pomiędzy tysiącem a dwoma tysiącami złotych, w przypadku tych o pojemności około trzech litrów.

Znamy także inne sposoby na tanie uzdatnianie wody, które jednak dają nam wody alkalicznej. Wśród nich znajdują się zmiękczacze wody oraz różnego rodzaju filtry do wody pitnej. Podstawową kwestią jest to, czy zależy nam na doskonałej jakości wody do picia i przygotowywania posiłków czy także w celach higienicznych i gospodarczych. W pierwszym przypadku wystarczą nam zwykłe dzbankowe, naszafkowe lub nakranowe filtry do wody pitnej. Są łatwe w instalacji, natomiast ich dobroczynne oddziaływanie jest ograniczone. Z kolei osoby, którym zależy na wysokiej jakości wody w całym domu – a więc we wszystkich kranach, pralce i zmywarce – powinniśmy pokusić się o zmiękczacze wody lub filtry odwróconej osmozy. Różnią się one od siebie diametralnie, ponieważ zmiękczacze wody jedynie ją zmiękczają – bez usuwania bakterii i związków chemicznych. Odwrócona osmoza to z kolei metoda równie skuteczna co droga.

Najczęściej stosuje się ją w gospodarstwach domowych, ze względu na sposób montażu. To – zaraz obok jonizacji – najlepsza metoda na uzdatnianie wody, ponieważ ta po odwróconej osmozie jest krystalicznie czysta.