Co robi geodeta na placu budowy?

Co robi geodeta na placu budowy?

14 marca, 2016 Budownictwo 0
geodeta

Każda prowadzona budowa powinna rozpocząć się od prac przygotowawczych, które jak sama nazwa wskazuje, maja na celu przygotowanie terenu pod prowadzoną budowę.

Geodeta wykonuje prace przed rozpoczęciem budowy

geodetaPrace przygotowawcze rozpoczyna się od pozbycia się wszystkich przeszkód, które by przeszkadzały podczas dalszych prac budowlanych. Najczęściej karczuje się różnego rodzaju krzewy lub ścina drzewa. W dalszej kolejności należy zdjąć warstwę humusu czyli tak zwanej ziemi urodzajnej. Urobek humusu, po zakończeniu prac budowlanych zostanie użyty. Dlatego powinno się go składować na terenie budowy lub wywozić poza nią. Oczywiście mniej zachodu jest jeśli dany urobek składujemy na terenie budowy. Następnie należy wyrównać teren. Robi się to poprzez przerzucanie urobku z naturalnych nasypów do naturalnych wykopów. Następnie dobrze by było cały teren wyrównać. Wykonuje się to przy pomocy spycharek. Jeśli już mamy wyrównany teren to w takim razie możemy skorzystać z takiej usługi jak na przykład usługi geodezyjne. W Poznaniu, jak i w innych miastach nie ma problemu, aby znaleźć odpowiedniego geodetę. Geodeta Poznań po przybyciu na teren budowy domu, wyznaczy granicę budynku jak i poziom zero, czyli poziom podłóg parteru budowanego domu. Jeśli już geodeta wyznaczy granicę domu, to można przystąpić do wykonywania fundamentów. Najczęściej podczas budowy wykonuje się fundamenty żelbetowe. A więc budowę takich fundamentów należy rozpocząć od wykonania wykopów. W dalszej kolejności wykonuje się deskowanie. Może ono być wykonane ze zwykłych desek jak i specjalnych elementów, przeznaczonych do wykonywania szalunku.

Dalej należy ułożyć zbrojenie, dzięki, któremu fundamenty będą bardziej trwałe oraz wytrzymałe. Kolejno należy zalać wszystko mieszanką betonową. Wykonać ją można bezpośrednio na budowie lub zamówić w specjalnej fabryce.