Cieszyński teatr im. Adama Mickiewicza

Cieszyński teatr im. Adama Mickiewicza

4 listopada, 2015 Zabytki 0

Mniej więcej w XVIII wieku mieszkańcy Cieszyna zaczęli coraz bardziej doceniać sztukę teatralną, a miasto odwiedzało coraz więcej różnych trup. Gdy w 1788 r. dobudowano do ratusza salę redutową, stała się ona głównym miejscem przedstawień. Gdy spłonęła w kolejnym roku, przedstawienia odbywały się w innych budynkach, a później wróciły do odbudowanej sali, gdzie przedstawiano najróżniejsze dzieła, mające za zadanie sprostać rozbieżnym gustom widowni.

W 1816 r. zakończono budowę pierwszego cieszyńskiego teatru, który spłonął (po tym, jak komedianci zaprószyli ogień) wraz z ratuszem i salą redutową w 1836 r. Od tego czasu mieszkańcy oglądali przedstawienia w sali przy koszarach, ale gdy ta spłonęła w 1845 r., przyspieszono budowę nowej sali koło ratusza, planowanej od 1840 r. Ów budynek, zaprojektowany przez Josefa Kornhäusla, trzeci teatr w dziejach Cieszyna, funkcjonował przez dobre pół wieku. Jednak z końcem XIX stulecia sala teatralna okazała się zbyt mała i za mało reprezentacyjna, nie spełniała więc potrzeb rozwijającego się miasta, w którym coraz więcej osób posiadało wysokie wykształcenie. Ostateczna decyzja o wybudowaniu nowego teatru została powzięta w 1902 r.

Ogromne koszty nowej inwestycji i problemy z uzbieraniem odpowiedniej kwoty sprawiły, że teatr powstał dopiero kilka lat później. Uroczyście otwarto go we wrześniu 1910 roku.

Budynek w stylu eklektycznym, od początku uważany za jedną z najbardziej udanych tego typu budowli na Śląsku. Budynek posiadał niespełna 800 miejsc siedzących i stojących, ale w częściach wspólnych mogło zmieścić się dwukrotnie więcej gości.

Najlepszy okres teatru zakończył się w latach 20., kiedy większość władzy w mieście przejęli Niemcy. Brak środków sprawił, że zniknęły lokalne zespoły i trupy, a ich miejsce zajęły te dojeżdżające z innych miast. W czasie II wojny światowej budynek został przejęty przez Niemców, a po remoncie kapitalnym otwarty jako Teatr Miejski. Nowe władze opuściły go w 1945 r. i wkrótce przejęły go władze państwowe.

Galerię zdjęć przedstawiających Teatr im. Adama Mickiewicza można obejrzeć na jego stronie internetowej.

maski teatralne