Cieszyńska wieża ostatecznej obrony

Cieszyńska wieża ostatecznej obrony

27 października, 2015 Zabytki 0

Wieża ostatecznej obrony – stołp – położona jest na Wzgórzu Zamkowym. Zbudowana została w XII lub XIII wieku na planie koła o średnicy 12 m, z murami grubymi na ponad 4 m, co dawało zaledwie 3 m średnicy użytkowej. Pierwotna wysokość wieży wynosiła prawdopodobnie 25 m.

Wieża, jak wskazuje jej nazwa, stanowiła ostatni punkt obrony załogi i mieszkańców zamku. Przy odpowiednich zapasach pozwalała bronić się przez stosunkowo długi czas i oczekiwać na nadejście odsieczy. Dolna część wieży stanowiła prawdopodobnie więzienie. Wyższe poziomy, połączone schodami, stanowiły część mieszkalną i strażniczą, a krenelaż na jej szczycie pozwalał na prowadzenie bezpiecznej obrony i ataku.

kamienna ściana wieżyGrube mury, krenelaż i dach stanowiły dobrą osłonę przed atakami wroga. Wejście do wieży było utrudnione – znajdowało się wysoko nad ziemią, a broniący się wchodzili do niej po drabinie lub schodach, które następnie niszczono.

W XIV wieku wieżę włączono w konstrukcję murów obronnych. Od XV wieku przebudowywano ją jako basteję, jednak po wojnie trzydziestoletniej straciła swoje militarne znaczenie i z wolna popadała w ruinę. W 1916 r. na pozostałościach wieży wybudowane sztuczne ruiny, które wpasowywały się w charakter ówczesnego ogrodu w stylu angielskim. Prace archeologiczne przeprowadzone w końcu stulecia pozwoliły na odkrycie wielu skarbów i przedmiotów użytkowych w warstwie średniowiecznej. Wieżę częściowo odnowiono, przywracając jej pierwotny wygląd, jest jednak znacznie niższa i liczy sobie zaledwie 12 m. Obecnie stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych Cieszyna i okolic.

Galerię zdjęć przedstawiających odbudowaną wieżę można obejrzeć na stronie miasta.