Cięcie sklejki przy użyciu lasera

Cięcie sklejki przy użyciu lasera

25 października, 2018 Przemysł 0
Sklejka drewniana

Sklejka posiada dziś bardzo szerokie zastosowanie i stosowana jest z powodzeniem w wielu branżach. Materiał ten wykorzystuje się m.in. w budownictwie, przemyśle meblowym, ale również wykonuje się z niego różnego rodzaju ozdoby oraz dekoracje. Ten drewnopodobny, naturalny surowiec posiada bowiem sporo atutów, jest m.in. bardzo lekki, plastyczny, podatny na obróbkę, a niektóre jego odmiany są dodatkowo wodoodporne. Jak wygląda jednak sam proces produkcji sklejek, jakie rodzaje tego materiału drewnopodobnego cieszą się dziś największą popularnością i wreszcie w jaki sposób można dziś obrabiać sklejki?

Budowa i obróbka sklejki drewnianej

LaserSklejka składa się z kilkunastu cienkich pasm drewna, które scala się ze sobą za pomocą specjalnej żywicy. Do produkcji sklejek stosuje się drewno drzew liściastych oraz iglastych, które można ze sobą dowolnie łączyć (najczęściej do produkcji sklejek używa się drewna sosnowego, świerkowego oraz brzozy). Przy produkcji sklejek sporą uwagę zwraca się zwłaszcza na układanie warstw drewna, które należy przekładać metodą krzyżowo-naprzemienną (dzięki temu drewniane płaty lepiej do siebie przylegają, a otrzymana w ten sposób sklejka jest twarda i wytrzymała). Sklejki można również podzielić ze względu na ich stopień wodoodporności. Wyróżniamy wówczas sklejkę suchotrwałą (najbardziej podatną na destrukcyjne działanie wilgoci), półwodoodporną (sklejki tego typu sprawdzą się przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza) oraz sklejki w 100% wodoodporne. W przemyśle najczęściej stosowane są dziś sklejki wodoodporne, do których powstania użyto drewna mieszanego.

Sklejka drewnianaTego typu surowce są bowiem najbardziej podatne na obróbkę, zwłaszcza na popularne dziś cięcie sklejki laserem. Cięcie laserowe umożliwia w pełni zautomatyzowany ploter laserowy, który gwarantuje precyzyjne cięcie nawet najgrubszych materiałów drewnopodobnych. Warto przy tym zaznaczyć, że narzędzie to umożliwia również szlifowanie ostrych krawędzi pociętego przedmiotu, co jest niezwykle istotne np. przy produkcji mebli (za pomocą tego urządzenia piłuje się np. ostre rogi blatu stołu). Współcześnie na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, które umożliwiają cięcie sklejek w najróżniejsze kształty o dowolnej wielkości. Idealnym przykładem potwierdzającym plastyczność sklejek są m.in. elementy dekoracyjne ( ramki, figurki oraz ozdobne litery), do których produkcji używa się właśnie sklejek, które można następnie np. malować. Sklejka cieszy się więc dziś ogromną popularnością.

Materiał ten jest lekki, twardy i odporny na wszelkie niepożądane odkształcenia. Sklejki są również bardzo plastycznym materiałem, który można dowolnie ciąć za pomocą lasera. Tak obrobione sklejki mogą posiadać dowolne kształty. Materiały te wykorzystuje się więc z powodzeniem zarówno w branży budowlanej, jak i przy produkcji małych, bogato zdobionych elementów ozdobnych. Warto również podkreślić, że sklejki są łatwo dostępne (możemy zakupić je we wszystkich większych sklepach budowlanych) oraz stosunkowo tanie (za blok wysokiej jakości sklejki wodoodpornej o wymiarach 133x58cm zapłacimy jedynie około 40 zł).