Budowa basenu – jak przeprowadzić?

Budowa basenu – jak przeprowadzić?

1 lipca, 2017 Budownictwo 0

Coraz więcej osób decyduje się na budowę basenu w swoim ogrodzie. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Latem jest to idealne miejsce do ochłody, pływanie jest korzystne dla zdrowia, pozwala także spalić zbędne kalorie po zimie. Dla dzieci jest to świetne miejsce zabaw, mogą grać w piłkę wodną, wylegiwać się na materacach, czy korzystać z wodoodpornych zabawek.

Jak przebiega budowa przydomowego basenu?

budowa basenu Jednak, żeby basen był chętnie użytkowany i spełniał swoje zadania to trzeba go dobrze wybudować. Budowa basenu zawsze zaczyna się od wykopania dziury w ziemi. Musi być ona tylko nieco większa niż basen, jeśli jest on wkopywany. Wtedy gotowy basen wkłada się do ziemi i obsypuje dookoła. Jeśli basen będzie murowany to wykop jest robiony na wymiar. Najlepiej jest wtedy zamówić usługi minikoparki, dzięki czemu całość zostanie szybko i sprawnie wykonana. Niezmiernie ważne jest także zabezpieczenie terenu przed działaniem wody. Inaczej w wypadku przeciekania basenu dookoła niego będzie tworzyło się błoto, teren może się obsuwać, woda będzie wsiąkać w ziemię. Do tego sprawdzają się folie zabezpieczające, nieprzemakalne. Nawet jeśli basen ulegnie ,,awarii” to woda nie przedostanie się do gruntu.

basenBudowa basenu gotowego z tworzywa sztucznego jest łatwa, bo nieckę wsadza się do ziemi i gotowe. Można jedynie dookoła zrobić małą wylewkę betonową, jeśli basen jest na trawie, a następnie wyłożyć do dookoła płytkami ceramicznymi lub deskami kompozytowymi, jeśli stanowi on część tarasu lub znajduje się blisko domu. Do basenu można dołożyć drabinkę, warto zainwestować także w filtry do wody. Jeśli budujemy basen murowany to prace są bardziej skomplikowane. Po zrobieniu wykopu i zabezpieczeniu podłoża wykonuje się betonowa wylewkę na podłożu, a także zbrojenie. Boki wykłada się bloczkami betonowymi, a całość tynkuje. Basen nie musi być prosty, może mieć spadziste dno czy też półeczkę do siedzenia, jak również mniejszy brodzik dla najmłodszych. Basen często się izoluje od zewnątrz, na tym etapie można też montować takie elementy jak reflektory, czy skimery. Następnie basen wykłada się kaflami ceramicznymi, czy też specjalnymi foliami geodezyjnymi.

Prace nad basenem murowanym trwają o wiele dłużej, jednak jest on uznawany za bardziej trwały niż baseny gotowe z tworzyw sztucznych. Na zakończenie prac można też dodać kilka elementów do basenu, takich jak oświetlenie taśmą led dookoła krawędzi basenu, drabinki do wchodzenia, podgrzewacze i filtry do wody i gotowe. Basen jest gotowy do użytkowania, wystarczy napuścić wodę.